Stypendia im. dr. Jana Kulczyka dla najlepszych studentów i doktorantów UAM wręczone

Wydarzenia

Od ponad 20 lat, nieprzerwanie co roku wręczane są doktorantom i studentom największej poznańskiej uczelni stypendia za bardzo dobre wyniki w nauce, wybitne osiągnięcia naukowe oraz aktywność na rzecz uniwersytetu. Swój początek tradycja ta ma w 1998 r., kiedy to Grażyna i Jan Kulczykowie przekazali darowiznę, która stworzyła fundusz stypendialny zarządzany przez Fundację UAM.

- Mój Tato wierzył w intelekt, edukację i wykształcenie. Mawiał, że nauka jest kluczem do budowy własnych skrzydeł. Dziś, widzimy, jak ważna jest wiedza. Przekonujemy się o tym bardziej niż kiedykolwiek, każdego dnia. Wiem, że ci młodzi, ale już wybitni ludzie, którzy otrzymali stypendia, zdobywaną wiedzę przekują w pozytywne zmiany, na których zyska całe społeczeństwo. To wielki zaszczyt mieć w tym swój udział - podkreśla Dominika Kulczyk, prezeska Kulczyk Foundation.

W tym roku, ze względu na stan zagrożenia epidemicznego, zmieniono procedurę przyznawania Stypendiów im. dr. Jana Kulczyka. Kapituła obradowała zdalnie, a zorganizowanie uroczystości ich przekazania stało się możliwe dopiero po zniesieniu części obostrzeń wprowadzonych przez rząd i władze uczelni. Stypendia wręczono w Sali im. Lubrańskiego, w gmachu Collegium Minus UAM.

Studentki i studenci wyróżnieni w tegorocznej edycji programu stypendialnego:

  • Michał Tomasz Dziedzic – Wydział Teologiczny, kierunek teologia, specjalizacja kapłańska,
  • Mateusz Gołębiewski – Wydział Fizyki, kierunek fizyka, specjalizacja: Physics of Advanced Materials for Energy Processing (PAMEP),
  • Iga Skrzypczak – Międzyobszarowe Indywidualne Studia Humanistyczne i Społeczne, kierunek wiodący – filologia polska,
  • Olga Żyminkowska – Międzyobszarowe Indywidualne Studia Humanistyczne i Społeczne, kierunek wiodący – filozofia.

Stypendia otrzymały również doktorantki:

  • Kinga Adamczewska – nauki o komunikacji społecznej i mediach (Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa),
  • Agnieszka Nymś-Górna – nauki socjologiczne i pedagogika (Wydział Socjologii i Wydział Studiów Edukacyjnych),
  • Milena Roszkowska – nauki biologiczne (Wydział Biologii),
  • Aleksandra Wieczorkiewicz – literaturoznawstwo (Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej).

Od 2014 r. o stypendia mogą ubiegać się również studiujący w Poznaniu obywatele Ukrainy. Każdego roku 50 studentów otrzymuje jednorazowe wsparcie finansowe. Kryteriami są sytuacja materialna studenta oraz jego wyniki w nauce. W 2020 r. stypendia te zostały przyznane i przekazane w kwietniu.

Łączna suma dotychczas przyznanych Stypendiów im. dr. Jana Kulczyka dla polskich studentów i doktorantów UAM to ponad 2,1 mln zł. Wsparcie dla studentów poznańskiej uczelni pochodzących z Ukrainy wyniosło już 900 tys. zł.

Aktualności

Programiści w Pracowni Efektu Domina

30 czerwca w Pracowni Efektu Domina gościliśmy młodych naukowców z Politechniki Warszawskiej, twórców aplikacji dla wychowanków domów dziecka – USAMODZIELNIENI.pl. Stworzyli oni wspaniałe narzędzie, dzięki któremu młode, wchodzące w dorosłość osoby znajdą niezbędna pomoc i wsparcie.

Dowiedz się więcej

Nagroda Orła Jana Karskiego dla Dominiki Kulczyk

Dominika Kulczyk, Prezeska Kulczyk Foundation, została uhonorowana Nagrodą Orła Jana Karskiego, przyznawaną corocznie przez Towarzystwo Jana Karskiego. Drugim laureatem tej nagrody został o. Ludwik Wiśniewski.

Dowiedz się więcej

Jeśli w kosmos, to tylko z rodziną!

Masz czasem wrażenie, że mieszkasz z kosmitami? Gra planszowa „Rodzinny kosmos”, pomoże poprawić Wasze relacje i przy okazji zapewni świetną zabawę. 1 czerwca, w Dzień Dziecka, została ona dołączona do wydania „Gazety Wyborczej”. Planszę do gry można również ściągnąć ze strony Kulczyk Foundation w wersji elektronicznej, do samodzielnego wydruku.

Dowiedz się więcej